Mezi v poslední době velmi oblíbené podzimní dekorace se bezpochyby řadí dýně. Tyhle krásné oranžové koule mohou být nádherným barevným doplňkem každé podzimní výzdoby (viz náš předchozí článek o dýních ) Tady jsme je ale používali takové jaké jsou – a využili jejich nápaditosti pro podzimní dekorace . Nádherné žluté nebo oranžové barvy, a nápadité tvary různých druhů dýní jsou inspirativní sami o sobě. Existuje ale ještě jedna „dýňová estetická disciplína“ – a to je vyřezávání dýní
Vyřezávané dýně vítají duchy
Samotný svátek Halloween je s dlabáním barevných dýní hodně spojen. Dokonce u nás ve střední Evropě, kam svátek dorazil až v posledních letech ze Spojených států, se dá řici že Halloween rovná se bubáci z vydlabaných dýní. Podobně jako vše americké – hamburgery, americký fotbal nebo Santa Claus má v Čechách jak své skalní odpůrce , tak i zastánce. Dalo by se ale říci že tradice vyřezávání dýní pomalu zakotvuje i u nás. Na druhou stranu se vlastně vrací ke kořenům, protože tenhle původně keltský zvyk do Ameriky dovezli na přelomu 18.a 19.století přistěhovalci z Evropy. Takže tak trochu návrat ke kořenům.
Jak na vyřezávání dýní ?
Každý, kdo si někdy zkusil dlabat dýni pochopí, že se nejedená o úplně jednoduchou práci. Pokud tedy plánujete nějakou tu dýni vydlabat společně s Vašimi dětmi, budete muset být docela nápomocni. Představa, že bychom nechali děti zápasit s ostrým nožem při děrování silné slupky a stěny dýně je nepatrně děsivá …..
- Velká dýněTak tedy – základem je samozřejmě dýně. A tady neplatí myslím jednoznačně čím větší tím lepší. Jakákoli rozumná velikost dýně pro vyřezávání je velikost fotbalového míče a větší. U menších plodů se Vám patrně nepodaří dosáhnout dostatečně velkého vzoru na dýni, který by měl ve tmě svítit.
- Šablona na vyřezáváníDalší věc, kterou budete s velkou pravděpodobností potřebovat budou nějaké šablony na vyřezávání dýní. Ne každý má takový smysl pro kreslení, že dokáže na kulovitý tvar dýně navrhnout obličej nebo vzor tak, aby působil zajímavě, neotřele. Existují celé desítky různých šablon na vyřezávání, které jdou najít na webu, stačí se jen popídit. Ale my jsme sáhli po klasice – zubatý obličej bubáka na dýni vyřeže napoprvé asi každý …
- Ostrý tenký nůžDýně je přeci jen velmi, velmi tuhá – tedy hlavně její slupka. Aby se Vám vyřezávání vůbec podařilo, nůž musí mít ostrou špičku a dostatečně masivní rukojeť, aby v ruce neklouzal. Opravdu dýně klade docela odpor, a kulaté tvary – třeba oči, je lépe vykroužit točivým pohybem nože – spíše než vyřezáváním tedy vyvrtáváním, naopak rovné úseky na řezech – například zuby – se klasicky vyřežou
- Lihový černý fix. Zapomeňte na to, že budete řezat tak zvaně „z první dobré“ . Pokud nejste opravdu graficky nadaní, zničíte několik dýní než na to přijdete. Doporučujeme si vzor namalovat na slupku dýně, černý fix je krásně kontrastní a dobře Vás povede. Měl by to být lihový fix, ten ekologický na slupce dýně nedrží, smyjete čáry při krájení.
- Otvory na větráníPokud budete do vyřezávaných dýní dávat svíčku, musí mít svíčka dostatek vzduchu, aby hořela. Průduchy pro přívod vzduchu musí být někde na spodní části tak, aby mohl volně vzduch dovnitř, a zároveň někde na vrchu dýně, aby to fungovalo jako komín. Při vyřezávání dýně se na to docela často zapomíná, a svíčky v nich pak po nějaké době sami zhasnou – prostě se udusí při malém množství kyslíku. Na dostatečně velké otvory nezapomínejte
Neshoří dýně od svíčky ?
Žádný strach, neshoří. Při vyřezávání dýní sami zjistíte, jak moc vody každá z nich obsahuje. Šance že jí zapálíte od plamene svíčky uvnitř je prakticky nulová. Nečekejte ale, že Vám taková halloweenská dýně vydrží 2-3 týdny krásná. Jakmile jí vyřežete a vydlabete, párkrát v ní zapálíte svíčku a tím jí vyhřejete, rychle ztratí svůj tvar, a začne vadnout. První mrazíky také udělají své, a taková by pak mohla skončit třeba na kompostu. Ať se na jaře vrátí na zahradu, v trochu jiné formě – kompostu…