Netýkavka — Impatiens — z čeledě Balsaminaceae pro výzdobu oken a balkonů přichází v úvahu v druzích L hol- stu, s květy živě červenými, L sultani, s květy červeně fialovými, a L petersiana, choulostivější, s květy karmínovými. Prvý druh je domovem ve vyšších pohořích východní Afriky, druhý je ze Zanzibaru, třetí z teplé východní Afriky. Dnešní sorty jsou míšenci těchto a jiných druhů, ač se řadí v cenících k některému z nich. Je také vypěstována sorta s květy bílými.
Přestože jsou to druhy africké, nejsou příliš choulostivé. Jen v zimě žádají vyšší teploty kolem 15-160 C. Rozmnožují se snadno řízky v kteroukoliv dobu, pro letní květenství nejvýhodněji od ledna do počátku března. Na množárenském záhonu v teplém skleníku, zastrkány do písku nebo lehčí písčité země záhy zakoření, když se rosí. Strkají se jen mělce do množárenského záhonu. Dužnaté řízky nasázené do menších hrnku do hrubší, lehčí, písčité země rychle zakoření a rostou v teplém skleníku rychle v košaté rostlinky, když se zaštípnou. Od března lze pěstovat africké netýkavky na teplém záhonu pařniku, kde pod stínem za slunečního úpalu a při mírném větrání za, příhodného počasí, při dostatečné vláze rychle rostou a přesadí se nakonec do hrnků 10-12 cm širokých. Zalévá se jen vlažnou vodou. Africké netýkavky kvetou záhy, již na rostlinkách sotva zakořenělých, a kvetou až do podzimu. V zemi nejsou vybíravé, nejlépe se jim však daří ve staré listovce ve směsi s trochou těžší půdy a písku.
Do truhlíků se mohou vysazovat bez obavy koncem května. Jasně červené a růžové odstíny se dobře odrážejí i ve stínu od světlých omítek. Na tmavším pozadí se náležitě neuplatní. Jižní stranu dobře nesnášejí. Milují stín. Na 1 m přijde 4-5 rostlin. Matečné rostliny lze získat z řízků v létě. Také lze na podzim i starší rostliny se zemními balíčky vyzvednouti z volné půdy, nasázet je do hrnků, a po umístění v teplejším skleníku záhy zakoření. V lednu nebo později seříznuty asi o polovinu dužnatých výhonů, záhy vypučí nové letorosty, jichž se použije na řízky.
Africké netýkavky lze také pěstovat za okny ve stinných oknech. Při dostatečné zálivce se jim tu dobře daří, když se přesázejí včas, aby měly dostatek živin. Přezimují dobře v kuchyních, kde bývá teplejší a poněkud vlhčí ovzduší.